Jdi na obsah Jdi na menu
 


Salašský běh – 5. závod Celoroční soutěže běžců – vytrvalců Zlínska

20. 4. 2013

salas_2013.jpg

20. ročníkem Salašského běhu v sobotu 20. dubna pokračoval 5. závodem Celoroční soutěž běžců – vytrvalců Zlínska. Závod pořádaný TJ Sokolem Salaš ve spolupráci s SDH Zlín – Salaš přilákal do obce Salaš u Zlína celkem 45 účastníků včetně 4 žen. Oproti předchozím ročníkům pořadatelé změnili úvodní trasu závodu lesem, ale z důvodu těžby dřeva se operativně vrátili ke klasické variantě, což jak se později ukázalo, poznamenalo celkový dojem ze závodu.

Protože se startovalo nově z louky za hasičskou zbrojnicí, původní trasa byla delší o cca 500 m a trať tak celkem měřila cca 12 km s převýšením 160 metrů. Běželo se po silnici na kraj obce, odtud po lesní, tzv. olomoucké cestě k rozcestí U Boudy a dále po cestě se smyčkou kolem vysílače na Tlusté hoře a zpět stejnou cestou. Ještě 2 týdny před závodem zde ležela vrstva sněhu a bylo tu možné potkat běžkaře, ale díky výraznému oteplení v posledních dnech sníh naštěstí roztál. V den závodu panovalo příznivé polojasné počasí s teplotou 12°C, i když na otevřených úsecích a hlavně při čekání na vyhlášení foukal chladný vítr.

Od startu šla do čela dvojice Josef Sedláček (Bike-Kanik Tučapy) a Jiří Vlček (NTS Prometal Slavičín). Po dvou kilometrech se Sedláček v čele osamostatnil a vypadalo to, že si běží pro prvenství. Situaci ale zkomplikoval výběh k Majáku, kde se Sedláček nezorientoval a přeběhl odbočku. Vlček na něj asi 30 vteřin počkal a dvojici tak doběhli ještě Martin Hečko (AK Zlín) a Daniel Tkáč (Author Tufo Trilife Zlín). K Majáku ke 2. občerstvovačce pak vyběhla společně čtveřice běžců. Už v seběhu se však vedoucí čtveřice roztrhala a Jiří Sedláček (Bike-Kanik Tučapy) si v poklidu v čase 46:11 doběhl pro vítězství. Dostatečné rozestupy na zpáteční cestě zajistily druhé místo pro Jiřího Vlčka (NTS Prometal Slavičín) a třetí pro Martina Hečka (AK Zlín). V ženské kategorii v čase 57:38 s přehledem zvítězila Simona Švecová (Author Tufo Trilife Zlín) před druhou Gabrielou Chudárkovou (ZL PK) – 1:00:38 a třetí Janou Žaludkovou (Cyklogat) – 1:03:41.

Závod poznamenalo, když část závodníků v závěru závodu špatně odbočilo na původní fáborkami označenou úvodní část trasy. Na kritickém úseku chyběl někdo z pořadatelů, kterých jinak bylo po trati dostatek, takže do cíle tak závodníci dobíhali současně ze dvou stran. Škoda, že toto nedorozumění některým závodníkům pokazilo dojem z jinak krásného závodu.

 

Výsledky závodu najdete v menu Termínovka / výsledky.

 

Fotogalerie ze Salašského běhu  (autor : František Raška)

Fotogalerie ze Salašského běhu  (autor : SDH Salaš)

 

Dalším závodem měl být tradiční Běh vítězství ve Slavičíně, který se ale letos nekoná. Seriál tak bude pokračovat za 7 týdnů v sobotu 8. června ve Zlíně Lesní hodinovkou.