Jdi na obsah Jdi na menu
 


Info o závodech + mapy

1) Běh Jižními Svahy (6 km / 105 m)

svahy_2011.jpg

Dříve se jmenoval „Palačinkový“, protože každý dostal v cíli palačinku. Tento závod na 6 km s převýšením cca 105 m a s obrátkou na 3 km pořádá SOBZ Zlín a běhá se vždy v únoru. V roce 2012 se 4. února konal 20. ročník. Trať se zvlněným profilem je stále stejná - přes Kocandu dále lesem na Zlínské Paseky a po přeběhnutí silnice JS – Kostelec se pokračuje po modré turistické značce po šotolinové cestě k rozcestí Pod Rozhlednou s obrátkou u vodojemu.

Místo startu: Zlín – Jižní Svahy, ul. Podlesí IV

mapa závodu

  

2) Rohálovská 10

http://www.rohalovskadesitka.cz

 

3) Sri Chinmoy 1/2 maraton

maraton_03_2012.jpg

http://cs.srichinmoyraces.org/pul_maraton_zlin

mapa závodu

  

 

 

4) Josefský běh (10 km / 215 m)

josef_2012.jpg

Je to jediný závod, který zůstal v prostoru sadu Burešov. 17. března 2012 se běh pořádaný SOBZ Zlín na 10 km s převýšením cca 215 m uskutečnil již po 25. Po startu od zahrádkářské kolonie následuje výběh lesním průsekem na lesní šotolinovou cestu přes Štákovy Paseky a dále po asfaltové cestě do Příluk, kde je po seběhu na 5 km u kapličky obrátka.

Po závodě Jiří Prokop, organizátor běžeckého seriálu vytrvalců Zlínska, každoročně s přáteli provádí vyhodnocení běžecké soutěže za předcházející rok.

Místo startu: Zlín – sad Burešov, zahrádkářská kolonie 

mapa závodu

 

5) Salašský běh (11,5 km / 160 m)

salas_2012.jpg

 

Trasa závodu, který se koná od roku 1993, je téměř totožná s podzimní Strojařskou desítkou s tím rozdílem, že se běží v opačném směru a navíc zahrnuje i výběh k Majáku. V roce 2013 byl start ze silnice ze středu obce přesunut na louku za hasičskou zbrojnicí. Odtud se sbíhá ke hřbitovu a dále se běží okrajem lesa až na asfaltovou cestu vedoucí k rozcestí U Boudy. Poté se běží dále po asfaltce po modrozelené turistické značce k rozcestí Pod Tlustou horou a následně po cestě, z níž se odbočí doleva do terénu na výběh k vysílači na Tlusté hoře. Následuje seběh po asfaltce na zelenou turistickou značku a stejnou cestou se po 11,5 km s převýšením 160 m vrací zpět do prostoru startu – cíle v obci Salaš.

Občerstvovací stanice - na „Boudě“ (cca 3,27 km) a na Majáku (cca 5,33 km)

Místo startu: Salaš – louka za hasičskou zbrojnicí 

mapa závodu  (2013)

mapa závodu  (2012)

 

Web závodu http://salasskybeh.webnode.cz/

  

6) Běh vítězství

 

7) Zlínská lesní hodinovka

hodinovka_2010.jpg

Tato hodinovka je jediná v ČR, která se běhá v lese. Její jubilejní 30. ročník se konal 4. června 2011. Původní název tohoto běhu byl Svitovská hodinovka. Zánikem tohoto podniku dostal závod název Zlínská hodinovka. Dříve se běhávala na škvárové atletické dráze. Cca v roce 1995 se přemístila do lesa na Vršavě (okruh Gustava Bělského), odkud je i dnešní název lesní. V roce 2006 se závod opět přesunul, a to na kilometrový mírně zvlněný okruh v lese nad Lesní čtvrtí. Traťový rekord závodu pořádaného SOBZ Zlín drží Martin Sadílek výkonem 17 980 m z roku 1996.

Místo startu: Zlín – Lesní čtvrť (Spálený dub)

Mapa a foto trasy Lesní hodinovky  (autor : Bohumil Holeš a Andrej Višněvský)

Mapa okruhu Lesní hodinovky  (autor : Ondřej Pokluda)

 

8) Běh olympijského dne (5 km)

olymp_2011.jpg

Dříve se běhával na stadionu mládeže ve Zlíně, ale z důvodu prašnosti škvárového hřiště byl asi na 10 let přemístěn na tartanovou dráhu u ZŠ Mánesova v Otrokovicích. V roce 2011, kdy se konal 26. ročník uspořádaný SOBZ Zlín, se opět vrátil na stadion mládeže ve Zlíně na úplně novou tartanovou dráhu.

Místo startu: Zlín – stadion mládeže

 

9) Běh na Svatý Hostýn

http://www.behnasvatyhostyn.cz/

 

10) Slopenská 10 (10 km / 380 m) 

Start závodu je u kostela ve Slopném. Prvních cca 1600 m je po asfaltě, pak se přechází na lesní cestu a nastává prudké stoupání. Mezi třetím a pátým kilometrem se běží po hřebenu. Před sedmým kilometrem je poslední stoupání. Cca 1800 m před cílem se závodníci vrátí na trať, po které vybíhali.

Místo startu: Slopné – u kostela

mapa závodu

Web závodu http://www.slopenskadesitka.wz.cz

  

11) Strojařská desítka (10 km / 115 m)

strojar_2012.jpg

29. ročník závodu uspořádaného SOBZ Zlín se běžel 8. září 2012 na stále stejné 10 km dlouhé trati s obrátkou na pátém kilometru. Trasa, obdobná s jarním Salašským během ale v opačném směru, vede zvlněným terénem lesem po asfaltové cestě s vyloučením silničního provozu. Startuje se z točny U Majáku autobusu MHD č.31 a běží se k rozcestí U Boudy a dále rovně po asfaltce horší kvality směrem na Salaš. Obrátka je u závory před napojením na hlavní silnici Malenovice – Salaš.

Místo startu: Zlín – Maják, točna (za Správou silnic)

mapa závodu

 

12) Sri Chinmoy 1/2 maraton

maraton_09_2012.jpg

http://cs.srichinmoyraces.org/pul_maraton_zlin

mapa závodu

 

 

 

13) Svatováclavský běh do Kudlova (3,5 km / 200 m) 

kudlov_2011.jpg

Pro oživení kulturně společenského života na Kudlově jakožto Zlínské části se pod hlavičkou TITAN sport clubu uspořádal v roce 2009 první ročník běhu do Kudlova. Název Svatováclavský běh nese dle patrona místní kaple svatého Václava, u které je pro běžce nejstrmější místo trasy. Koná se vždy na státní svátek sv.Václava 28. září daného roku. Takový specifický běh v okolí žádný není a délka tratě 3,5 km je přístupná širokému věkovému spektru účastníků, i když musejí překonávat výškový rozdíl 200 m. Trať závodu je vedená po silnici a chodnících. Závodníci se prezentují na Kudlově v mateřské školce. Poté se přemístí MHD linkou č. 32 na start k ulici Hradská na parkoviště krytého bazénu Zlín, odkud je proveden start. Cíl závodu je na točně MHD linky č.32 za obcí Kudlov.

Místo startu: Zlín – parkoviště městské lázně

mapa závodu

 

14) Luhačovický běh Kerteamu (4,5 km) 

kerteam_2010.jpg

Název závodu odkazuje na pražskou tréninkovou skupinu Kerteam, která každoročně o Velikonocích pořádá v pražské Chuchli populární Běh Kerteamu. Závod v Luhačovicích byl založen při jeho desátém ročníku jako příležitost pro členy Kerteamu, kteří jsou vesměs z Prahy, podívat se do nejkrásnějšího moravského města. Tato myšlenka se ujala a poslední říjnový víkend si rezervuje pro výlet do Luhačovic stále více běžců z celé republiky. Díky nim závod doprovází řada menších akcí: sobotní pozávodní posezení ve sklípku, prohlídka lázní a společný nedělní výběh do okolí Luhačovic.

Trasa závodu je i přes svou malou délku poměrně pestrá: asfalt v počátečních a závěrečných několika stech metrech, úzká lesní pěšinka v prudkém stoupání na prvním kilometru, přeběh přes louku a měkká, místy podmáčená lesní cesta v prostřední části a zpevněná cesta v mírném táhlém seběhu v druhé půlce trati. Poslední ročník byl ještě zpestřen prudkým lijákem, který podstatně ztížil výběhy kopců a smyl veškeré značení moukou, takže se běžci museli orientovat pouze podle fáborek. Díky zázemí kina Elektra, hojnému občerstvení, kvalitním cenám a hlavně přátelské atmosféře však převládla u účastníků spokojenost, což je naším cílem i pro letošní rok.

Více o letošním i minulých ročnících lze dohledat na www.kerteam.cz

Místo startu: Luhačovice – kino Elektra

mapa závodu  (Mapy.cz)

mapa závodu  (Runmap.net)

 

15) Přes valašské kotáry - Běh Zlínem (8,25 km)

kotary_2012.jpg

Nejstarším zlínským závodem a zároveň i na Moravě je Běh přes valašské kotáry, jehož 65. ročník se uskutečnil 28. října 2012. Závod se dříve konal jako krosový běh na  kopci Barabáš nad Zlínem. Mezi vítězi byste našli mimojiné i čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. V roce 2002 byl závod se záměrem přitáhnout sponzory pořádajícím klubem AK Zlín přesunut do centra Zlína, kde se koná pod názvem Přes valašské kotáry – běh Zlínem. Trať je tvořena šesti okruhy o délce 1370 m se startem a cílem přímo před zlínskou radnicí na Náměstí Míru.

Místo startu: Zlín – Náměstí Míru

mapa závodu

 

16) Mikulášský běh (10 km)

mikulas_2012.jpg

 

Běh pořádaný SOBZ Zlín se koná každoročně v sobotu, která je nejblíže k tomuto svátku. V roce 2012 se uskutečnil 25. ročník. Dříve se závod konal ve Zlíně na Burešově, v roce 2008 byl přesunut do Příluk. Zde závodníci absolvují 3 x rovinatý obrátkový okruh dlouhý 3,33 km, který vede od fotbalového stadionu po asfaltových cestách v průmyslové zóně.

 

Místo startu: Zlín – Příluky (fotbalové hřiště)

mapa závodu

 

17) Štěpánský běh (10 km)

stepan_2012.jpg

Závod pořádaný SOBZ Zlín, jak napovídá název, startuje na Štěpána a v roce 2012 se konal 23. ročník. Trať je totožná s Mikulášským bě­hem.

Místo startu: Zlín – Příluky (fotbalové hřiště)

mapa závodu

 

 

18) Silvestrovský běh (10 km)

silvestr_2012.jpg

Web pořadatele http://www.trilife.cz/

 

Místo startu: Zlín – Vršava (tenisový areál) 

mapa závodu